Asya'nın 6 Ay Kınası

Asya'nın 6 ay kınasını yaktık a dostlar :) Aranızda ilk defa duyanlar olacaktır hemen özetlemek isterim. Genelde Ege Bölgesi'nde olmak üzere Manisa, Balıkesir, Bursa yöresinde gerçekleştirilen bir tatlı gelenek. Son zamanlarda yaygınlaşmasıyla birlikte daha çok kişi tarafından duyulmuş ve yapılır olmuştur. Oysa ki durum öyle değil. Bakınız 29 yaşındayım ve benim bile 6 ay kınam yıllar öncesinden yapılmış :) Değişen tek şey; bu tarz olaylara eklenen konsept işi :) Özetlersek; kız bebek 6. ayıı doldurduktan sonra bindallı kıyafeti giydirilir ve kına yakılır. Gelen misafirlere hediyeler ile birlikte kına dağıtılır. Asyam beyaz tenli olduğu için ben ona mor rengini yakıştırdım ve anne kız birlikte mor bindallı giydik.
Oyunlu, eğlenceli adı üstünde kına gibi olsun diye dışarda bir kafe ile anlaştık ve sevdiklerimizle birlikte bu günü eğlenerek geçirdik. Öncesinde misafirlerimiz gelince hazırladığımız ikramlardan atıştırdık ve sonra vakti geldiğinde arkadaşlarımla birlikte Asya'yı tefler eşliğinde içeriye getirdik. Bol bol oynadık, sonra giyindik ve iki annem kınalarımızı yaktı. Günümüzün özeti bu şekilde oldu :)
Annelerimle her şeyi özenerek hazırladık. 'Asya'nın 6 Ay Kınası'' yazılı kasnakları babam kesti hazırladı. Biz annemle süslemesini yaptık.
Dağıttığımız kına keselerini tam da böyle hayal etmiştim ki Balıkesir'de böyle bir kese bulamadım. İki annemle ölçtük, biçtik, keseler yaptık, süsledik. El emeği oldu, çok içime sindi :)
Bir diğer hediyelerimiz olan kolonyaları da gene annemler ile birlikte hazırladık.
Buraya birkaç fotoğraf bırakıyorum ve gidiyorum :)
Böyle özel günler arkadaşlar ile anlamlanıyor. Hepsine teşekkür ederim :)
Ya ben sultan yapmak isterken Asya Simbat oldu :D


Yorumlar