En güzel anım; ''Asya'nın Doğumu''

08.04.2017 cumartesi günü saat 14.51'de Asya'mız dünyaya geldi ve biz en güzel sıfatımıza kavuştuk. 'Anne' ile 'Baba' olduk. Ömrün uzun, sağlıklı, hayırlı olur inşallah güzel kızım.

Asya normal doğumla dünyaya geldi. Aslında bu yazıyı normal doğumdan korkan ya da tam hazır hissedemeyenler için hazırlamak istedim. Neden mi bahsedeceğim. Doğumda bize yardımcı olabilecek her şeyden, gittiğim iki gebe okulunda öğrendiklerimden... 

Ben ki kan verirken bile bayılan, dinlediği ameliyatın sonunu getiremeden olduğu yerde yığılan Gizem Asya'yı normal doğumla dünyaya getirmek için elimden geleni yaptım. Ben size uzun uzun sezeryana kıyasla olan artılarından bahsetmeyeceğim. Bu konuda herkes yeterince bilinçli diye düşünüyorum. Söylemek istediğim tek şey sezeryan bir ameliyat. Bir doğum şekli değil. Lütfen kendiniz ve bebeğiniz için normal doğum yapabilecekken sezeryanı kendi isteğinizle tercih etmeyin.

Tüm canlılar kendi familyaları uyurken genelde doğumlarını yaparlar. Yani gündüz aktif bir hayatı olan insanlar genelde akşam ya da geceleri aktif olan fareler genelde gündüz gibi. Bu basit bir örnek. Ama buradan öğrenmemiz gereken doğum mahrem bir olay. Doğada bile bu böyleyken herkes uyuduğunda ya da ortalık sakinken olan doğumlara yanımızda 10 kişi ile gitmemizin bize faydasından çok zararı olacaktır. Doğum hızlı olan bir olay değil. Özellikle ilk doğumlar 10-12-14 saat ya da daha fazla sürecekken en ihtiyacınız olan şey sakinlik, anlayışlı ve doğumun seyrine saygılı hasta yakınları. Bu konuda ailemiz çok anlayışlıydı ve bizi odada eşim Sercan'la yalnız bırakıp ihtiyacımız olduğu anda yetişebilecek kadar yakınımızda hastanede vakit geçirdiler. Araştırmalar doğum esnasında babanın annenin yanında bulunmasının doğumu kolaylaştırdığı göstermiş. Annenin babaya duyduğu hisler ve salgıladığı bazı hormonlar , doğum esnasında salgılanması gereken hormonlar olduğu için süreç hızlanıyormuş. Bu da 'Oksitosin' hormonu. Hem aşk hormonu  hem de doğumda kasılmaları gerçekleştiren hormon.  Aşkın olduğu her yer böyle büyülü işte :) Özetle odada sizin doğumunuzu etkileyecek, mahremiyetinizi etkileyecek kişiler olmasın. Kayınpeder, eşin arkadaşları vs. gibi :) Şaka değil eğer o gün eşinizle kavga ettiyseniz doğuma onunla da gelmeyin :) Doğum kasılmalarında sizi mutsuz, huzursuz hissettirecek hiç bir şey olmamalı ki doğum devam edebilsin.

Oksitosin hormonu sakinlik sever, loş ışık sever. Bu yüzden odanızda mum ışığı yakın,perdeleri indirin, loş ışıklı bir ortam yaratın. Ben odada bulunan gece lambasını yakmayı düşünmüşken eşim Sercanı elinde mumlar ve yılbaşı süsleme lambalarıyla odamızı hazırlarken izlemek hiç unutamayacağım anlardan biri. O en ince ayrıntısına kadar düşünmüş canım benim. Biz sakinlik için lavanta yağından faydalandık. Yağı odamızın zeminine gelişigüzel serpiştirdik. Kokusunun azaldığını düşündüğümüzde tekrarladık. O kadar yoğun dökmüşüz ki koridorda yürürken başka bir hamile arkadaş havalandırmalardan lavanta kokusu mu veriyorlar dedi. Ona bunun sebebi benim dediğimde ise şaşırdı :) Lavanta yağının kokusunu beğenmiyorsanız bergamot yağı da kullanılabilir.

Bir diğer önemli konu müzik. Derslerde acemaşiran makamının doğumu kolaylaştırıldığından bahsedildi. Bir grup doktorun alternatif tıp olarak tedavide kullandığı 'müzikterapi' grubunun acemaşiran makamı. Ben Cd'sini bulup getirtmekte geç kaldım ama Youtubeda bulduğum tek parçayı sürekli dinledim. Artı yanımızda bize sakinlik verecek deniz sesi, dalga sesi, doğa sesini de kaydedip doğumda bol bol dinledim. Buraya dediğim youtube linkini ekliyorum. Telefonunuza bu şarkılardan oluşan bir listeyi erkenden yapın.

Bir diğer konu hareket özgürlüğü. Hareket eden daha kolay doğum yapar. Bol bol koridorlarda yürüyüp ebelerimiz ekstra gösterdiği hareketleri yapmanız gerekir. Bir çok kişi reddediyor hareketleri belki zor ama faydası tartışılmaz.

Masaj çok önemli. Burada refakatçinize çok iş düşüyor. Sercan benimle masajların da gösterildiği eşli eğitime katıldı ve desteğini gerek hamileliğim gerek doğumumda çok hissettim. Masajlarda pilates topu kullanılıyor ve bunu burada nasıl anlatacağımı tam bilemiyorum ama belki internette 'pilates topuyla oksitosin masajı' ve 'pilates topuyla endorfin masajı' diye aratabilirsiniz. Ya da katıldığınız hastanelerin gebe okullarında bu masajlar size göstereceklerdir. Masaj gerçekten çok önemli. Çünkü vücudumuzda ağrı ve dokunma duyguları beynimizin aynı bölgesinde toplanıyor. Tek fark ağrıyı incecik kılcal damarlar ile taşırken dokunma duygusunu çok daha kuvvetli damarlar ile taşıyorsunuz. Yani masajla acı hissini bastırabilirsiniz. Lütfen masajın yani tensel uyarılmanın gücünden yararlanın.

Nefes çok önemli. Nefes çalışmalarınızı hamileliğinizden itibaren aynı koku aynı müzikle yaparsanız doğumda da  gözlerinizi kapar aynı müzik ve kokuyu kullanırsanız faydasını daha fazla görürsünüz. Nefes konusu önemli nefesle gevşeyebilirsiniz. Doğumda filmlerde gördüğünüz gibi bağırmanın size hiç bir faydası yok. Aksine bağırmak için karın kaslarınızdan güç alıp daha çok kasıyorsunuz vücudunuzu.

Son olarak en önemlisi inanç. Ben bu doğumu yapabilirim! İnanmak ve gerçekten istemek.

Özetlersek hepsini doğumu yapan ilkel beynimiz. Hipnoz olmuş, sakin, gevşeme egzersizleri yapan beyin doğumda istenir. Sorgulayan beyinle olmaz. Doğum; kaygı endişe istemez. Stres ve korkudan etkilenir. Sakindir, sakinlik ister ki doğum kasılmaları devam edebilsin. Moral ve fiziksel destekte refakatçıya yani eşlerimize çok iş düşüyor. Refakatçı ah vah dememeli. Eş diyorum çünkü genelde anneler dayanamıyor. Onların üzülmesi, ağlaması hepsi doğumu durduran olumsuz etmenler. Vakitlice konuşmanız önemli :) 

Ben eşim Sercan'a bir kez de buradan sonsuz teşekkürlerimi iletip o olmasaydı olmazdı demek istiyorum. Seni çok seviyorum :)

Vee bebeklerine kavuşmak için gün sayan anneler :) Allah hepinizi en doğru zamanda bebeklerinize sağlıkla kavuşturur inşallah. Kolaycacık, sağlıklı, mutlu doğumlarınız olur inşallah :) Siz korktuğu için sezeryana aklı yatkın olanlar umarım sizler için de ufacık bir ışık olmuştur anlattıklarım. 

Hepinize bebeklerinizle birlikte güzel, mutlu, sağlıklı yıllar diliyorum. 
Öptüm. 
Hoşçakalın :)

Asya'nın doğduğu güne ait fotoğraflar Asya için burada hatıra kalsın :)


 İlk heyecan:) Doğum başlamış


 Sercan'la odamızı hazırlarken :)

 Hazır:)

 Canım :)

 Masajlar :)

 Eş desteği :)

 NST zamanlarında anneleri de kalp atışlarını dinlemek için çağırdık tabi kısa kısa :)
Yürüyüş belki sonlara doğru zor ama önemli :)

Son saatler :)

Asya'mız doğdu :)

Ömrün uzun, sağlıklı, hayırlı, bereketli, mutlu olur inşallah canım kızım. Seni seviyoruz :)


Yorumlar