KiTAP: Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü

Ben de birçok hamile gibi ne yemem ne yememem gerektiği konusunda büyük merak içine girdim. Kulaktan dolma ve araştırılmamış  bilgiler ile kafam fazlasıyla karıştı :) Evet doktorum elime konuyu özetleyen bir broşürü tutuşturdu ama bu bana yetmedi. Sadece iki kontrol arasında bile 4 kilo aldığımda tamam bir şeyleri yanlış yapıyorum diye düşünüp hamileliğin daha çok beslenme ile ilgili olan kitaplarına yöneldim. Karşıma daha güzel  bir kitap çıkabilir miydi bilmiyorum :) Kendisi diyetisyen olan Müge Özyurt Şafak'ın 'Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü' kitabı imdadıma yetişti. Kitap günlük gibi yazıldığı için sıkıcı değil. Aynı zamanda bir uzmanın ağzından yazıldığı için de gayet bilgi dolu. Tavsiye eder miyim :) Evet! Kitabı anlatmak yerine hamile arkadaşlarıma da faydalı olması açısından altını çizdiğim kısımları aktarmak istiyorum.

Unutmayalım anne adayı ne kadar iyi beslenir ve kendisine iyi bakarsa bebeğin beslenme kalitesinde ve gelişiminde büyük bir fark yaratabilir.

Öğrendiklerim;
-Çeşitli beslenmek. Yani öğünlerimizde sebze ve meyveler, tahıllar, süt ve süt ürünleri ile et ve kuru baklagillerden oluşan dört temel besin grubundaki yiyecekleri tüketmek.
-Tam tahılları tüketmek. 
-Rengarenk beslenmek. Özellikler kırmızı renkli sebze- meyveler(domates, üzüm, kiraz, çilek, karpuz) güçlü birer antioksidandır.
-Protein alımımızı arttırmak. Haşlanmış yumurta (eğer yemekte zorlanıyorsanız üzerine çok az zeytinyağı, karabiber, tuz gezdirebilirsiniz. Ben bu sorunu böyle aştığım için yazmak istedim:), yağsız kırmızı et, derisi ayrılmış tavuk eti, deniz balığı veya hindi eti ile süt ve süt ürünleri günlük beslenmemize eklemek. Bezelye, barbunya, nohut gibi baklagilleri tüketmek de önemli.
-Demir içeren besinleri tüketmek. Kırmızı et, yumurta, ıspanak, pazı gibi koyu yapraklı sebzeler ve başta siyah üzüm olmak üzere kurutulmuş meyveler.
-Sağlıklı yağlar tüketmek. Fındık yağı, zeytinyağı, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar sağlıklı yağların en iyi kaynaklarıdır.
-Haftada üç kez balık tüketmek.
-Boş enerji kaynaklarını beslenmemizden çıkartmak. Beyaz un ve şekerle hazırlanmış her türlü yiyecek, gazlı içecekler, konsantre meyve suları, paketlenmiş market ürünleri gibi.

Ayrıca folik asit gibi bazı vitaminler bebeğin sağlıklı gelişimine yardım eder. Bu vitamin; karaciğer ve diğer organ etleri, mercimek, kuru fasulye, ıspanak, kuşkonmaz, ve brüksel lahanası gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar ile rafine edilmemiş tahıl ürünlerinde bulunur.

Bunlardan çok daha fazlası kitabın içeriğinde gizli. Ayrıca yazar mide bulantısı ve kusma ile nasıl başa çıkabileceğimizi, reaktif hipoglisemi, kafein alımı, hamilelikte probiyotik kullanımı, yorgunlukla savaşan besinler, gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) ve hamilelikte kabızlık gibi birçok konuya da uzman olarak değiniyor.

Yorumlar