KİTAP: Bob' un Dünyası

James Bowen 'Hayatını evsizlere ve zor durumdaki hayvanlara yardımcı olmaya adamış bütün o insanlara' sunuyor ikinci kitabını. Daha önce serinin ilk kitabını çok beğenmiş ve onunla ilgili bir iki şey karalamıştım. Hatırlamak isterseniz buradan. :)

Bu güzel kitap bize sokaklardaki hayatın ne kadar zor olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Ayrıca serinin ilk kitabının (Sokak kedisi Bob) yazımı aşamasındaki heyecan ve merak da satırların arasında kendine yer bulmuş. James geçirdiği iki rahatsızlığı da biraz anlatıyor. Sevdiğim arkadaşım Anna; kedilerin ağrıyı fark edip üzerine yatıp iyileştirmek istediklerini kendi kedim Erdek ağrıyan bacağıma ya da başıma yattığını söylediğimde anlatmıştı. Çok şaşırmış ve böylesi merhametli bir davranış sergilen kediler için nankör denmesine bir kez daha kızmıştım. Bob da aynı şeyi James için yapıyor. Bu ikili harika arkadaş ve birbirleri için çok önemliler. Bu kitapta da birlikte geçirdikleri zamanı büyük bir sevgi ile okudum. James' in tamamen 'Temiz' olmasına şahitlik ettim. Kitap dediğim gibi hem güzel duyguları dostluk, güven gibi, hem de  uyuşturucu, sokaklardaki zor yaşam şartları gibi üzücü duyguları bir arada harika anlatıyor.

Kitabı bitirirken inanç, umut ve sevgi gücünün bir örneği olduğunu anlatan bir mektup aldığını ve bu üç kıymetli unsurun çok ama çok uzun yıllar hayatında olmadığını söylediği satırları duygulanarak okudum.

Gerçek öykü olduğunu bilerek okumanızı isterim. Ayrıca dilerim ki tekrar sokaklara dönmek zorunda kalmaz ve kitabın satırlarında defalarca hissettiğim o korkuyu; Bob olmadan hayatına devam edebilme ihtimalini unutarak birlikte uzun sağlıklı yıllar geçirirler.

Türkiye'de olsalardı onları görmeye giderdim. Gerçekten :)'Kedinin varlığında bir şey var... yalnızlığın acılığını azaltan bir şey.'  Louis Camuti 

Yorumlar