HOBİ: Teraryum - Sen de yap kendi minik bahçeni :)

Çok güzel, çok keyifli bir uğraşıdan bahsetmek istiyorum. İsmi Teraryum, minyatür doğal alan  :)

El emeği, göz nuru :)

Teraryum (Terrarium) bir ekosistem aslında. İçinde çeşitli bitkilerin ve bazı böceklerin bakıldığı akvaryum şeklinde tanımı. Benim için olayın bitki kısmı daha sevimli :)

En yakın arkadaşımın teraryum istediğini biliyordum. O yüzden yaklaşan doğum gününde ona ne alacağımı hiç düşünmedim bile. En güzelini, en el emeklisini yapacaktım tabii ki :)

Soluğu çiçekçide aldık. Teraryumda yaşayabilecek bitkilerin arasından gözümüze, gönlümüze hoş gelenleri topladık. Bu iş için çok çeşitli fanuslar, tabaklar, seramikler bulmanız mümkün. Ben ilk deneme olacağı için kapalı bir fanus düşünmedim. Açık alanda daha rahat çalışabileceğini düşündüm. Bu arada hep birinci tekil şahıs kullanıyorum ama anlattığım her şeyi biricik eşim Sercan ile yaptık. Çiçekleri seçip çiçekçiden de püf noktalarını öğrenip ayrıldık. Çiçekçi; toprak ile kumu üçte bir oranında karıştırmamızı söyledi. İtiraf edeyim ki kum bulmak gerçekten zordu. İnşaat kumlarına göz diktik ama vicdanımız rahat etmedi alamadık :) Çocuk parkından hemen kum havuzundan iki avuç alıverdik. Bunun için özür dilerim.

Çiçeklerin uygunluğuna karar verirken Erdek de fikrini söyledi :)

Malzemeler: Çiçek toprağı, kum, çeşitli taşlar, uygun bitkiler, minyatür objeler ve hayal gücü 

Şimdi gelelim en zevkli kısmına. Süslemesi tabii ki :) Bunun için de mimarlık öğrencilerinin alışveriş yaptığı kırtasiyelere gitmenizi tavsiye ederim. Her şeyin minyatürü ölçülü olarak mevcut. Araba, ev, insan, bank, aklınıza ne gelirse artık.

Evde kum ve toprağı karıştırıp (üçte bir kum) bitkilerimizi ektik. Bir tarafını tepe yapmak Sercan'ın fikriydi ve ben bayıldım. Kalp :) Aslında buradan sonra söyleyecek çok da bir şey yok. Hayal edin ve bahçenizi oluşturun.

Bitkileri yerleştirme çabaları :)

Not: Bir kere yapmak alışkanlık oluşturuyor. Ayrıca gördüğünüz her şey; kozalak, ağaç kabuğu, taş sizin gözünüzde hemen başka şekle bürünüyor.

Bittiiiii :)

Bir ayını doldurdu bitkiler ve hala yaşıyorlar.. Ne mutlu onlara :) 
Bir kaç fotoğrafla yazımı sonlandırayım o zaman ben :)
Hoşçakalıııııın :)


   Not: Tabağımızın alt kısmında delik olmadığı için  kendimizce renkli taşlarla drenaj oluşturduk.

 Bitki dışında görünen çimler yapay yosun. Kaktüs suyu az sever, yosunsa tam tersi suyu çok sever.Aynı ortamda ikisini yaşatmak zor olacağı için biz yosunu yapay seçtik. Bizce bütünlüğü sağladı diye düşündük. 

Yol için bıraktığımız alana da elimde bulunan çiçek süsleme kumlarından kullandım. Belki siz kiremit renginde kulladığıızda daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Gönder