Antalya'nın Enfes Şelaleri: Kurşunlu Şelalesi ve Düden Şelalesi

Antalya çok güzel bir şehir. Gerek şehir merkezinde gerek şehir merkezine yakın yerlerde sıkılmadan keyifle vakit geçirebileceğiniz birçok yer mevcut. Şehir merkezinde Kaleiçi ve Yat Limanı Bölgesinde yürüyerek gezebilir ve açılan el emeği standlardan kendinize hatıralar alabilirsiniz. Tabi önemli bir ayrıntı bunlar için akşamüstü saatlerini tercih etmelisiniz. Kaleiçi Bölgesi (Old Town) süzüle süzüle deniz kenarına ineceğiniz ve büyük ihtimalle de  inerken kaybolacağınız bir alan :) Olsun fazla gezmenin kimseye zararı olmaz. Dönerken kestirmeden şehir asansörü ile çıkarsınız ve açığı kapatırsınız. Deniz kenarına indiğinizde Yat Limanı sizi karşılıyor. Burada güzel restoranlar mevcut. Ayrıca yat turu yapabileceğiz birçok  tur da sizi bekliyor. Biz de kısa bir tura katıldık ama istediğim sonucu alamadım. Böyle bir niyetimiz başta yoktu. Kalkıyor kakıyor diye bağırdıklarında bir bakalım dedik ve kendimizi tura katılmış bulduk. Hayal kırıklığımın sebebi şudur ki; Düden Şelalesi' nin denize döküldüğü kısım broşürlerde olmasına rağmen götürmediler. Buradan onlara bir kez daha 'Trip smile' gönderiyorum. Düden Şelalesi' nin denize döküldüğü yeri görmek için karadan Lara tabelalarını takip etmeniz yeterli. Karadan inanılmaz bir gürültüyle gümbür gümbür dökülen bu şelaleyi denizden de görmek istemiştim. Madem konuyu Düden Parkı'na getirdim buradan devam edeyim :) Aslında niyetim sadece şelaleri anlatmaktı :) Bu park Lara'da bulunuyor. Çok geç saatte gitmememize rağmen çok karanlıktı. Güzel bir park ve ışıklandırmasının daha bol olması gerektiğini düşündük. Zaten karanlık bir de gümbür gümbür şelale sesi bizim gibi bölge insanı olmayanlar için ürkütücü bir durum. Ama denizle şelalenin birleştiği noktanın aydınlatması başarılı. Belki ikidir buraya akşam gitmemden kaynaklı da olabilir bana ürkütücü geliyor. Şelalenin hemen önünde tahta bir köprü ile karşıdan karşıya geçebiliyorsunuz. Altından akan nehir ne kadar sakin olsa da benim kalbim sıkışıyor ve koştur koştur geçiyorum. Ya düşersem... :)

Bence hala ürkütücü :)

Antalya'nın güzel şelalelerine gelirsek ilk Kurşunlu Şelalesi' nden bahsetmek istiyorum. Burası bir tabiat parkı. Benim gönlümde de bir sıfır önde :) Tam anlamı ile bir doğa harikası. Su 18 metre yükseklikten dökülüyor ve 7 ayrı ufak şelalecik ile birleşerek 7 ayrı gölet birbirine bağlanıyor. Şelale, toplamda 2 kilometrelik bir kanyonun içinde yer almakta.Burası park haline getirilerek piknik  gibi aktiviteler için de uygun hale getirilmiş. Tabi hemen dere kenarında piknik yapılıyor izlenimi vermeyeyim. Tabiat parkı dediğim için piknik alanı, manzara seyir terası, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, temiz tuvaletler ile toplamda 33 hektarlık bir alan olduğunu da söyleyeyim :)Tabiat Parkı' nın faunası yabandomuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan, üveyik, sazan, su kaplumbağası, yılan ve kertenkeleden oluşuyormuş. Biz bol bol ördek gördük gölcüklerde :) Yılandansa da tercihimdir :)


Burada bir çay molası vererek devam ediyoruz tabii ki :) Şu renklere bakar mısınız :) Masalsı güzellikte burası.

Şelale, göl ve bitki tüneli parkuru ile etkileyici bir yer, masallardan fırlamış gibi. Bizim gittiğimiz gün son derece sakin ve huzurluydu. Toparlamam gerekirse burada son derece güzel fotoğraflar çekebilir, doğada mest olabilir, yeşille huzura dolabilirsiniz.
 Bir de ulaşımdan bahsedersem zorlanmadan bulduk. Konaklamamız Belek'de idi ve şehir merkezine doğru devam ettiğimizde önümüze şelale tabelaları çıktı ve biz takip ettik. Ama sizin için hemen bir alıntı yapıyorum :) Antalya-Isparta karayolunun 24 kilometresinden sola dönülerek 7 km. devam edildiğinde ulaşabilirsiniz. Antalya'dan ise Aksu istikametinde gidiyorsunuz ve Havaalanın'dan 3 km sonra yol levhalarından da anlaşılacağı üzere sola sapılarak gidilir. 8 km'lik asfalt yol, bahçeler ve tarlalar arasından geçerek sizi, otomobil ile on-onbeş dakka içinde Kurşunlu Şelalesi'ne ulaştırır.İkinci olarak ziyaret ettiğimiz Düden Şelalesi de Antalya'nın görülmesi gereken güzel şelalelerinden birisi :) Burası da ekileyici güzellikteydi. Çok güçlü bir akıntı var ve gözlemlediğim kadarıyla da derin bir nehir. Gene temkinli temkinli şelale gezimi tamamladım :) Şelaleye yakın bir de mağara bulunmakta. Bu mağaranın içine girdiğinizde akan suyu arkasından da görebiliyorsunuz. Benim için tahmin ettiğiniz üzere gene heyecanlı bir andı. Tamam ben gördüm diyerek uzaklaştım :)

Son derece kalabalık geldi bana. Ziyaretçi sayısı fazlaydı. Etrafında kayalıklar, mağaralar, yürüyüş yolları olan, bol merdivenli bir alana sahip. O sıcak havada üzerinize uçuşan şelalenin suları ile serinlemek enfes doğrusu :) Görsel olarak etileyici olan bu şelalenin suyunun hidrojeolojik karstik yapının bir parçası olduğunu da oradaki tabelalardan okudum,paylaşayım :) Hımm bir de düden demek su çeken, su yutan deliklere verilen admış.

Şimdilik benden bu kadar. Hoşçakalın

Yorumlar

 1. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım.
  Önümüzdeki günlerde kurşunlu şelalesine gitmeyi planlıyorum da, anladığım kadarı ile bebek arabası götürmek biraz zor? sizce de öyle mi, bir sormak istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Şelalenin olduğu alana merdivenlerle iniliyor ve şelalenin etrafındaki bitki parkuru da genellikle fotoğraflardaki gibi merdivenli bir alana sahip. Arabayı aşağıya indirmeniz zor olacaktır. Ama orada bebek arabanızı cam eşyalar satan bir usta var. Oraya emanet edip aşağıya inebilirsiniz belki. Tabiat parkının içi genel olarak büyük diğer kısımları gezerken arabaya ihtiyacınız olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim cevabınız için. Biz yine alalım o zaman arabamızı, belki emanet edebilecek bir yer bulabiliriz dediğiniz gibi.

   Sil

Yorum Gönder