TARİF: Ekmekli Waffle

Pazar gününe yakışır, geri dönüşümlü bir tarif :)

İki kişi olduğumuz için ve kahvaltı dışında pek ekmek yeme alışkanlığımız olmadığı için bir ekmeği bitirmek bile bazen günlerimizi alıyor. Ben de ne mi yapıyorum. Bayatlayan ekmekleri rondodan geçirip küçültüyorum ve buzluğa atıyorum. O yüzden tarifimiz geri dönüşümlü :) Ekmekler çöpe değil tekrar mideye..

Kim demiş waffle hep tatlı olur diye hem, tuzlu da olabilir pekala :) Waffle kalıbında pişirdiğim için adı ekmekli waffle. Bence henüz denemedim ama başka bir kapta ya da geniş silikon kek kalıplarında da olabilir. Çünkü benim waffle kalıbımda aynı kek kalıbı gibi Tupperware'den ince silikon dikdörtgen :) Ya da hamuru hazırlanıp herhangi waffle kalıbında da denebilir. Amacım size hamurun tarifini verebilmek.

Malzemeler: ( 8 kişilik için veriyorum ama ben tarifi ikiye bölerek 4 kişilik yapıyorum ve karı-koca ikişer taneyi götürüyoruz :)

1 bayat ekmek
50 ml sıvı yağ
400 ml süt
3 yumurta
1 paket kabartma tozu
Çok çok az tuz

Fırını öncelikle hazır hale getirelim 220 derecede ısıtalım. Kalıbımız da yeni yıkanmış ve süzülür pozisyonda olsun. Kurulamayalım yani. Ekmeği ufaladık, Üzerine süt, yağ, yumurta, tuz ve kabartma tozunu ekleyip karıştırıp iri parçalar varsa da blenderla doğruyoruz. Sonra hamur kıvamına gelen karışımı kalıba döküyoruz ve 15-20 dakika pişiriyoruz. Üstü kızarınca kalıptan fırın teline ters çevirip 3-4 dakika daha pişiriyoruz.

Biz üzerini salam ve kaşar ile süsledik. Sucuk da denedik ama tam puanı salama verdik :)  Üzerine ince ince doğradığımız salamları ekledik ve kaşarı koyup fırının içinde erimesini bekledik.

Bitti :) Eğer denerseniz siz de benim gibi bayat ekmeklerin nasıl böyle yumuşacık olduğuna şaşırabilirsiniz.

Güzel başlayan bir haftasonu olsun.Afiyet olsun...

Yorumlar

Yorum Gönder